28 stycznia
22 stycznia
Bielsko-Biała: posadzka
Bielsko-Biała (niem. Bielitz-Biala). To miasto jest istnym rajem dla pasjonatów posadzek. Jeden z przykładów pokazywałem wcześniej - dzisiaj pora na kolejny.
20 stycznia
Piława Górna: secesyjny detal z przedwojennego sklepu mięsnego
Piława Górna (niem. Gnadenfrei). Wnętrza przedwojennych sklepów mięsnych, to moje oczko w głowie. Uwielbiam na takowe natrafiać i je fotografować. Dobrze, że jeszcze trochę tego przetrwało do dzisiaj (do tej pory uwieczniłem aż 72 takie wnętrza, choć na 100% jest ich zachowanych ponad 100). Sami zobaczcie jakie cuda w takich wnętrzach potrafią tkwić!
18 stycznia
Poznań: witraż z Matką Boską Ostrobramską
Poznań (niem. Posen). To miasto potrafi zaskakiwać - nawet po 12 latach wędrowania po jego wnętrzach. Taki oto przepiękny witraż przedstawiający Matkę Boską Ostrobramską mogłem niedawno obejrzeć i sfotografować dzięki uprzejmości mieszkańców jednej z poznańskich willi (za co serdecznie dziękuję!). Jednak dopiero po przyjściu do domu i krótkiej pracy w programie graficznym przy samym zdjęciu, tak by wydobyć szczegóły tego witraża, wyszedł na jaw jeszcze jeden detal. Jest to niewielki, ledwo już widoczny napis "Polichromia" mieszczący się w lewym dolnym rogu. O tej poznańskiej pracowni wspominałem już wcześniej we wpisie z Krotoszyna.
Przy okazji w mojej głowie tli się już pomysł (i trwają już prace) prezentacji ukazującej piękno witraży z obszaru Wielkopolski - może ktoś z Was jest taką prezentacją zainteresowany?
13 stycznia
Zielona Góra: secesyjny lambrekin
Zielona Góra (niem. Grünberg in Schlesien). Kilkanaście dni temu wspominałem o lambrekinie z Żar. Tym razem mam dla Was o wiele rzadszy wzór tego detalu, bo wpisujący się w secesję. To już naprawdę istny unikat!
11 stycznia
08 stycznia
Tczew: Wurstwaren
Tczew (niem. Dirschau). Ślad z dawnych lat, czyli napisy w języku niemieckim. Zdjęcie pozwoliłem sobie trochę podkręcić w programie graficznym, by uwydatnić sam napis. Na 100% widoczny jest tam napis Wurswaren, co jednoznacznie mówi o pozostałości po sklepie, gdzie sprzedawano wędliny. Może ktoś z Was potrafi odszyfrować resztę napisów?
06 stycznia
Kraków: małe piwko na weekend
Kraków. Mnogość krakowskich witraży potrafi zawrócić w głowie wszystkim fascynatom architektury wnętrz. To co dzisiaj oglądacie na Klatkowcu jest tylko fragmentem większego witraża, który został wykonany w 1930 roku. A patrząc na niego w głowie rozbrzmiewa mi piosenka w wykonaniu Andrzeja Grabowskiego pt. Małe piwko.
02 stycznia
Radom: Żel-Bet A. Janiszewski
Radom. Kilka razy na łamach Klatkowca pokazywałem Wam reklamy producentów posadzek. Tym razem jednak - unikalna reklama (co nie znaczy, że jedyna taka rzecz jaką widziałem w Polsce) producenta na stopniu wejściowym do klatki schodowej: "Żel-Bet A. Janiszewski Radom". Ps. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!