Poznań - Jeżyce. Na fotografiach widoczne jest podwórko jednej z kamienic, nietypowe ze względu na połączenie tynków z czerwoną cegłą, ale także na przepiękny płot z kwietnymi motywami. Zdjęcia. Zwróćcie także uwagę na zachowane na klatce witraże. Do wnętrza kamienicy jeszcze na łamach klatkowca powrócimy. Same zdjęcia pochodzą z 2009 roku i prezentują ujęcia jeszcze sprzed remontu, który był przeprowadzony jakieś 3 lata temu.
31 maja
27 maja
26 maja
Płockie kuczki
Rzecz dosyć unikalna do sfotografowania, czyli tzw. kuczka związana z żydowskim Świętem Szałasów (Sukkot). Święto upamiętnia mieszkanie w szałasach i namiotach podczas ucieczki Izraelitów z Egiptu i wędrówki do Kanaanu (kuczka stanowi tym samym taką przenośnię mieszkania w szałasu). Ze względu na swoją najczęściej drewnianą konstrukcję w Polsce zachowały się nieliczne kuczki. Można je spotkać m. in. Łodzi, Włocławku, czy także w Płocku, którą dzisiaj przedstawiam na poniższych zdjęciach. Stan tego obiektu jest niestety opłakany, a służy on jedynie jako schronienie dla gołębi.
25 maja
Gniezno - kamienica jak pałac
Kolejna fotograficzna podróż do Gniezna. Dzisiaj wnętrze zaskakujące - przez swoją wysokość wyglądające jak klatka schodowa w pałacu. Uwagę zwracają ozdobne balustrady, płaskorzeźby na ścianach, a także bardzo wysokie okno z zachowanymi fragmentami witraży. Do tej klatki jeszcze na łamach klatkowca powrócimy.
24 maja
23 maja
Toruń - Anno Domini 1896
Każdemu turyście odwiedzającemu Toruń, poza zwiedzeniem starówki, mogę śmiało polecić odkrywanie wnętrz kamienic. W tym mieście nie ma podobnych do siebie podwórek, czy klatek schodowych. Na dzisiaj przygotowałem fotografie kamienicy wybudowanej w 1896 roku (datę można odczytać na elewacji). Już po wejściu klatkowiec poczuł się zauroczony kolorystyką i światłem wpadającym ze świetlika. W kolejnych krokach poczynionych po wnętrzu okazało się, że każdy narożnik balustrady posiada swoje zwieńczenie (jest to sprawa dosyć unikalna), a okna po dziś dzień mają zachowane "kolorowe szybki". Miejsce zdecydowanie godne odwiedzenia!
22 maja
Klatka schodowa w najstarszej zachowanej zajezdni tramwajowej w Polsce
Dzisiaj dla odmiany postaram się Wam pokazać w 3 ujęciach klatkę schodową mieszczącą się w obecnie już nieczynnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej w Poznaniu. Sama zajezdnia działała nieprzerwanie od 1880 roku do 2010 roku. Była to tym samym najstarsza zachowana i działająca zajezdnia tramwajowa w Polsce. Budynki pamiętały jeszcze eksploatację tramwajów konnych w Poznaniu. Według opowieści zasłyszanych od pracowników jeszcze w 2009 roku można było na terenie zajezdni odnaleźć metalowe uchwyty do przywiązywania koni. Obecnie cały teren został sprzedany prywatnemu właścicielowi, który wyburzył większość budynków za wyjątkiem głównej hali. Jakie będą dalsze losy tego miejsca tak na prawdę nie wiadomo, bo pomimo zapowiedzi budowy osiedla i hali targowej od wielu miesięcy nic się na tym terenie nie dzieje. Na poniższych fotografiach widoczna jest klatka schodowa prowadząca na piętro, gdzie mieściła się zakładowa szkoła. Warto spojrzeć na ciekawe zdobienia balustrad. Więcej zdjęć zajezdni znajdziecie tutaj.
16 maja
Trudna historia swarzędzkiej kamienicy
Dzisiaj na zdjęciu fragment zabytkowej kamienicy z 1896 roku mieszczącej się na swarzędzkim rynku. Na fotografii widoczne są zniszczenia (spalone całe poddasze) spowodowane tragicznym pożarem jaki miał miejsce 27 lipca 2009 roku. W wyniku zdarzenia zginęły 3 osoby. Więcej o całym zdarzeniu możecie przeczytać tutaj. Obecnie kamienica została w całości odbudowana i nadal cieszy oczy mieszkańców Swarzędza, choć na pewno długie lata będą jeszcze pamiętać o tym zdarzeniu.
13 maja
08 maja
Historia pewnego witraża z Poznania
Dzisiaj zaglądamy do jednej z poznańskich secesyjnych kamienic, której projektantem był Hermann Böhmer i Paul Preul. Skupmy się jednak tylko i wyłącznie na interesującym witrażu. Według historii przekazanej przez mieszkańców kamienicy w wyniku nalotów podczas II wojny światowej wysadzone zostały w większości okna na klatce schodowej, choć sama kamienica na szczęście przetrwała. Na pierwszym zdjęciu widoczne są pozostałe resztki witraża znajdującego się na wyższej kondygnacji. Dzięki inicjatywie mieszkańców kamienicy kilka lat temu pomiędzy parterem a pierwszym piętrem udało się odtworzyć w całości witraż. Sami zobaczcie na efekty prac.
07 maja
Pałac Heinzla w Łodzi
Przepiękna klatka schodowa zachowana w dawnym pałacu Heinzla w Łodzi, gdzie obecnie mieście się Urząd Miasta. Na uwagę w szczególności zwracają przepiękne ozdoby przy poręczach, a także witraż. Więcej o samym budynku możecie dowiedzieć się tutaj.
06 maja
Zamojskie zakamarki
Zamość. Miasto słynące z przepięknego renesansowego ratusza i kamieniczek. Wystarczy jednak krótki spacer po okalających rynek uliczkach, by odkryć prawdziwe perełki. Mamy tutaj do czynienia z zupełnie inną budową kamienic niż jest to na zachodzie Polski. Klatki schodowe służą jedynie jako wyjścia na wewnętrzne balkony skąd można wejść do mieszkań. Sami przyznacie, że wygląda to bajecznie!
05 maja
02 maja
Secesja w Poznaniu
Dzisiaj prezentuję 3 zdjęcia z jednej z klatek schodowych w Poznaniu. Drewniane kręcone schody, resztki witraży - taki widok można spotkać w co najmniej kilku wnętrzach poznańskich secesyjnych kamienic. Ciekawostką w tym przypadku jest zachowany napis wykonawcy witraży - Hugo Hell wraz z miejscem wykonania - Poznań (niem. Posen). Tego typu sygnaturę spotkałem w zaledwie dwóch klatkach - w drugim przypadku twórcą witraży był także Hugo Hell.