24 kwietnia
23 kwietnia
Toruń: malowidło na suficie
21 kwietnia
Kalisz: sklep kolonialy

Kalisz. Na jednej z kamienic odnalazłem rzecz rzadką, czyli pozostałości po sklepie kolonialnym. Pod wieloma warstwami widać także jeszcze starą pisownię "sklep kolonjalny". Zobaczcie jak piękną czcionką są wypisane poszczególne produkty takie jak: tytoń, kasza, pieczywo, mleko, cukier, kawa, herbata, kakao.
...
20 kwietnia
Leszno: Rob.Heim Breslau - schody z Wrocławia

Leszno (niem. Lissa). Pozostałości po niemiejskiej historii Leszna nie
ma za wiele. Wprawny tropiciel może jednak odnaleźć na jednej z klatek
schodowych metalowe schody. Widnieje na nich tabliczka z napisem
"Rob.Heim Breslau" określająca miejsce ich wytworzenia, czyli Wrocław,
gdzie tego typu oznaczenia na schodach były codziennością. Ciekawszym
jest jednak fakt, że w samym Wrocławiu większość...
19 kwietnia
Warszawa: klatka schodowa z piecem kaflowym

Warszawa. Powiadają, że klatki schodowe są wszędzie takie same. Nic bardziej mylnego. Po małych detalach można określić miasto, w którym wykonano fotografię. Jednym z wyróżników warszawskich klatek, są piece kaflowe usytuowane bokiem w stosunku do wejścia do klatki schodowej. Podczas swoich podróży odnalazłem co najmniej kilka takich klatek - i tylko w Warszawie. Oto jedno z takich znalezisk.
Więcej...
18 kwietnia
Toruń: zabytkowe malowidła w kamienicy

Toruń (niem. Thorn). By odkrywać tego typu miejsca warto wstać czasami o 4 rano i tłuc się po polskich żelaznych szlakach elektrowozem typu EN57 przez 3 godziny. Tego typu znaleziska rekompensują wszelkie niedogodności. Jeżeli będziecie zainteresowani, to w kolejnych wpisach mogę wrzucić zbliżenia poszczególnych malowideł.
Więcej zdjęć z Torunia znajdziecie tutaj.
...
16 kwietnia
Żyrardów: czerwone miasto

Żyrardów. W tytule pojawia się sformułowanie: "czerwone miasto". Nie ma ono nic wspólnego z naszymi braćmi zza wschodniej granicy, a z budynkami z czerwonej cegły jakich są w tym mieście dziesiątki. Założenie miasta związane jest z fabryką lnu powstałą w XIX wieku, wokół której wybudowano całe miasto, które przetrwało aż do dzisiaj. Dla mnie to jest taka miniatura Łodzi, albo inaczej na to patrząc...
15 kwietnia
Sopot: niebieskie kafle

Sopot (niem. Zoppot). Dzisiaj na zdjęciu pokażę Wam kolejne ozdobne kafle znalezione w sopockich kamienicach. Interpretację tego, co widać na tych niebieskich kaflach pozostawiam każdemu z Was z osobna. Lekko spękana politura pozostałych kafli stworzyła niesamowity efekt załamując światło wpadające z drzwi do klatki schodowej.
Więcej fotografii zabytkowych kafli znajdziecie tutaj.
...
14 kwietnia
Bydgoszcz: secesyjna poręcz w kształcie głowy kobiety

Bydgoszcz (niem. Bromberg). W tym mieście można uświadczyć sporo secesyjnych detali. Jedynym z nich jest cudowne zwieńczenie balustrady w postaci kobiecej głowy. Ogólnie kamienice w Bydgoszczy, to taka studnia bez dna - zawsze coś nowego się w nich odnajdzie. Uwielbiam tutaj wracać.
Więcej fotografii z Bydgoszczy znajdziecie tutaj.
...
13 kwietnia
Płock: kuczka
11 kwietnia
Szczecin: ozdobne zwieńczenie balustrady

Szczecin (niem. Stettin). W znaczącej większości kamienice w Szczecinie mają balustrady drewniane. Oczywiście od każdej normy bywają odstępstwa, co potwierdza poniższe zdjęcie. W szczególności warto zwrócić uwagę na jakże ozdobne zakończenie balustrady. Nie wiem dlaczego, ale kojarzy mi się ono z jakimś morskim stworem ;)
Więcej zdjęć ze Szczecina znajdziecie tutaj.
...
07 kwietnia
Poznań: unikalny witraż z kolumnami
06 kwietnia
Warszawa: praskie podwórko z kapliczką
05 kwietnia
Zielona Góra: balustrada z winogronami

Zielona Góra (niem. Grünberg in Schlesien). Miasto słynące z upraw winorośli. Motyw ten można spotkać na wielu budynkach w przeróżnych postaciach - zdobień na elewacjach, drzwiach, witrażach, czy tak jak w tym przypadku zdobień pod balustradą w jednej z kamienic. Rzecz to iście unikalna.
Więcej fotografii ozdobnych balustrad znajdziecie tutaj.
...
03 kwietnia
Lublin: Jeszywas Chachmej Lublin, czyli Lubelska Szkoła Mędrców

Lublin. Pośród lubelskich kamienic można znaleźć rzecz unikatową. Po dzień dzisiejszy zachował się tutaj budynek Lubelskiej Szkoły Mędrców. Wybudowany został w 1930 roku. Stanowił w tamtym czasie największą uczelnię talmudyczną na świecie. Dzisiaj budynek na powrót powrócił do gminy żydowskiej i jest udostępniany turystom. Na zdjęciu widoczna dawna aula wykładowa, a także znajdująca się przy jej...